موضوع: "نکته های ناب"

هشدار درباره وجود غلط در برخی نرم افزارهای قرآنی رایگان

نوشته شده توسط ساجدین(ندای صلح و حقیقت) روی 1395/09/20  •  2 نظر »

یک سازمان اسلامی بین‌المللی اعلام کرده که بعضی نرم افزارهای قرآنی رایگان گوشی‌های همراه اندروید و اپل دارای اشکالاتی از جمله غلط املایی، حذف آیات یا حتی صفحات قرآنی هستند.

به گزارش خبرگزاری حوزه، دیلی صباح نوشت : یک سازمان اسلامی بین‌المللی درباره نرم افزارهای قرآنی رایگان برای گوشی‌های تلفن همراه اندروید و اپل هشدار داد.

گفته می‌شود که شکایت‌هایی درباره ناکامل بودن نرم افزارهای رایگان قرآنی در فروشگاه‌های رسانه‌ای دیجیتال اپل و گوگل پلی به این سازمان داده شده است. این نرم افزارهای رایگان قرآنی اشتباهاتی در نقطه گذاری، کلمات و حتی آیات دارد. بعضی از صفحات این قرآن‌ها نیز تعمدا یا سهوا حذف شده‌اند.

در این بیانیه از مسلمانان خواسته شده که در هنگام استفاده از نرم افزارهای قرآنی احتیاط کرده و قرآن‌های دیجیتالی برای نصب روی گوشی‌های هوشمند و کامپیوترهایشان را از منابع قابل اعتماد بگیرند.

این بیانیه افزود: به علاوه این مسئولیت و وظیفه شرکت‌های فناوری و موسسات تخصصی در این زمینه است که بررسی دقیق وبسایت‌ها و محتوای برنامه‌های قرآنی‌شان را توسط کمیته‌های حرفه‌ای و اختصاصی در رابطه با قرآن مجید، تضمین کنند.

منبع : اخبار کوثربلاگ

اشتراک گذاری این مطلب!

چرا به امام رضا (ع) شمس الشموس می گویند؟

نوشته شده توسط ساجدین(ندای صلح و حقیقت) روی 1395/09/09  •  ارسال نظر »

یکی از القاب امام رضا (ع) که خیلی برایمان آشناست و زیاد شنیده ایم شمس الشموس است
ولی دلیل اینکه به امام رضا(ع) شمس الشموس می گویند چیست؟
چه کسی این لقب را به امام رضا (ع) انتساب داده است؟
آیا اساسا درمنابع روایی ما چنین لقبی برای امام رضا (ع) آمده است؟
چکیده: دلیلش این است كه وجود مقدس ائمه معصومین شمس و خورشید هستند، زیرا ائمه دلیل و هادی مردم به سوی كمالات و فضائل انسانی هستند و از نظر عامه مردم معروف است، كه امام رضا ـ علیه السلام ـ را به لقب شمس الشموس یاد می كند و در زیارت آن را به كار می برند. اما از نظر روایات و منابع تاریخی حضرت به این لقب شهرت چندان ندارد.

در پاسخ به این پرسش لازم است نكاتی را بیان نمائیم:
1. ائمه معصومین ـ علیهم السلام ـ دارای القاب زیادی هستند، اكثر القاب آنها در روایات آمده كه بیشتر این، القاب از نظر عامه مردم ناشناخته مانده است مثلا امام رضا ـ علیه السلام ـ دارای القاب متعددی هست «رضا، صابر، رضی، وفی و رضا از همه القاب آن حضرت مشهور تر است.(1)
و امّا بعضی از القاب ائمه معصومین ـ علیهم السلام ـ در روایات و منابع تاریخی نیامده، ولی از نظر عامه مردم معروف و مشهور شده اند.
2. حیات پر بار و مبارك امام رضا ـ علیه السلام ـ در دوران خلفای جور عباسی بوده و به خصوص در دوره مأمون، در عصر مأمون مباحث علمی رونق داشت و مأمون به مباحثی علمی توجه خاص داشت و لذا مجالس مناظرات را فراهم می كردند و از دانشمندان ادیان مختلف دعوت می كردند تا با هم مناظرات علمی داشته باشند. و از امام ـ علیه السلام ـ نیز دعوت می كرد، و این مناظرات در منابع تاریخی موجود است.
3. با توجه به این دو نكته كه ذكر شد، وجه لقب امام رضا ـ علیه السلام ـ به شمس الشموس نیز روشن می گردد:
اولا: این تعبیر در مورد امام رضا ـ علیه السلام ـ در منابع ادعیه و زیارات آمده است، و حضرت را به این لقب مورد خطاب قرار داده است: «اللهم صلّ و سلّم و زد و بارك علی السید المعصوم و الأمام المظلوم و الشهید المسموم و الغریب المضموم و القتیل المحروم، العالم بالعلم المكتوم بدر النجوم شمس الشموس و أنیس النفوس المدفون بارض طوس...».(2)

اشتراک گذاری این مطلب!

ادامه »

آیا براى نماز مفهومى غیر از عبادت هم هست؟

نوشته شده توسط ساجدین(ندای صلح و حقیقت) روی 1395/07/28  •  ارسال نظر »

جابر ابن عبدالله انصارى گوید:

روزى به همراه مولاى متّقیان، امام على علیه السلام بودم، شخصى را دیدیم که مشغول نماز است، حضرت به او خطاب کرد و فرمود: آیا معنا و مفهوم نماز را مى‌دانى که چگونه و براى چه مى‌باشد؟
اظهار داشت: آیا براى نماز مفهومى غیر از عبادت هم هست؟
حضرت فرمود: آرى، به حقّ آن کسى که محمّد صلّى الله علیه و آله را به نبوّت مبعوث گردانید، نماز داراى تأویل و مفهومى است که تمام معناى عبودیّت در آن خواهد بود.
آن شخص عرض کرد: پس مرا تعلیم فرما.

امام فرمود: معنا و مفهوم اولین تکبیر آن است که خداوند، سبحان و منزّه است از این که داراى قیام و قعود باشد.
دومین تکبیر یعنى؛ خداوند موصوف به حرکت و سکون نمى‌باشد.
سومین تکبیر یعنى؛ نمى‌توان خداوند را به جسمى تشبیه کرد.
چهارمین تکبیر یعنى؛ چیزى بر خداوند عارض نمى‌شود.
پنجمین تکبیر مفهومش آن است که خداوند، نه محلّ خاصى دارد و نه چیزى در او حلول مى‌کند.
ششمین تکبیر معنایش این است که زوال و انتقال و نیز تغییر و تحوّل براى خداوند مفهومى ندارد.
و هفتمین تکبیر یعنى؛ بدان که خداوند سبحان همچون دیگر اجسام، داراى أبعاد و جوارح نیست.
سپس در ادامه فرمایش خود فرمود:

اشتراک گذاری این مطلب!

ادامه »

گناهان سه دسته‌‌اند ....

نوشته شده توسط ساجدین(ندای صلح و حقیقت) روی 1395/07/28  •  ارسال نظر »

گناهی که بخشیده میشود و آن ظلمی است که انسان به خود کرده است،

و گناهی که هرگز بخشیده نمی‌‌شود و آن شرک به خدا است: «انَّ الله لا یَغفرُ اَن یُشرکَ بِهِ»

و گناهی که از آن گذشت نمی‌‌شود و آن بدهکاری مردم است: «فَالمُدائنه بَینَ العباد».

نهج البلاغه،خ176

اشتراک گذاری این مطلب!

اطلاع رسانی و راهکارهای تبلیغی در دوره پیامبر اعظم(ص) چگونه بوده است؟

نوشته شده توسط ساجدین(ندای صلح و حقیقت) روی 1395/07/25  •  4 نظر »

قرآن کریم سه شاخص مهم ومعتبر برای دریافت اطلاعات معرفی می کندکه عبارت است از سمع وبصروفواد.تلاش رسانه ها دردنیای امروزی نیزآن است که از طریق همین سه قوه درانسان ها نفوذ کنندوبه اهداف خویش برسند.

پیامبر اسلام با استفاده از ساده ترین واصولی ترین روش های تبلیغ ،آموزه های دین را به مردم آموزش دادند.که به اختصار به نمونه ای از ساختار این تبلیغات پرداخته می شود.

1-اذان

اذان با داشتن ریشه وحیانی ومحتوایی ملکوتی وموسیقی موزون و وزین مهم ترین شعار اسلامی بود که فضای مدینه را در اوقات نماز پر می کرد.ندای اذان در غیر اوقات نماز،نشانه پدیدآمدن امری ضروری بود که مردم بایددرآن مشارکت می کردند.

2-شعر

تعیین خط مشی در به کار گیری شعر به عنوان یک عنصر تبلیغ به وسیله اسلام وتشویق پیامبر وارزش نهادن به شاعران شجاع وجسور وبا ایمان باعث شد تا پس از پیامبر ودر عصر امامان معصوم شاعرانی شیرین زبان اشعاری در بزر گداشت اهل البیت بسرایند.

3-منادیان یا رسانه های صوتی

در زمان پیامبر برای رساندن صدا کسانی را که صدایی رسا وبلند داشتنددر نقاطی از جمعیت می گماردند تا کلمات وسخنان اورا برای مردم تکرارکند.وظیفه یک منادی این بود که سخنان پیامبر را بدون کاستی یا زیادتی به مردم ابلاغ کنن.

4-مبلغان وقاریان قرآن

مبلغان دینی در زمان پیامبر همان حافظان وقاریان قرآن بودندزیرا آنان به امر دین آگاهی داشتند.

نتیجه:

پیامبر علی رغم موقعیت زمانی ومکانی ومحدودیت های فراوانی که بر سر راهشان بود با بهره گرفتن از عوامل تبلیغا تی زمان خویش اقدام به تبلیغ در سطح گسترده نمودند.

مهمترین امتیازات تبلیغات ایشان آن بود که سیستم اطلاع رسانی وی هرگز با دروغ وباطل ولهو لعب همراه نبود ومبلغان برای تهییج وترغیب مردم هرگز دروغ نمی گفتندوعنصر شعر آنان خالی از اغراق وغلو وبزرگ نمایی های کاذب بود.(برگرفته از فصلنامه کوثرمقاله دکتر محمد رضا ستوده)

اشتراک گذاری این مطلب!

#نمادهای_مخفی

نوشته شده توسط ساجدین(ندای صلح و حقیقت) روی 1395/07/17  •  ارسال نظر »

#نمادهای_مخفی
پیام های مخفی تا زمانی که مخفی هستند تاثیر بسیار مخرب تری دارند نسبت به وقتی که آشکار می شوند .چون در ناخود آگاه تاثیر می گذارند ....

1475833150476055_r2rijnlb.jpg

اشتراک گذاری این مطلب!

1 3 4 5 ...6 ...7 8 9 10 11 12 ... 30