موضوع: "فضای مجازی"

هیچوقت دلخوشی ڪسی رو ازش نگیرین...

نوشته شده توسط یااباعبدالله الحسین (ع) روی 1395/10/22  •  ارسال نظر »

هیچوقت دلخوشی ڪسی رو ازش نگیرین…

این دلخوشی میتونه

یه سلام

یه احوالپرسی

یه حواسم بهت هست

یه صدای گرم و دوستانه

و یه حس خوب باشه

دوستی ها رو دست ڪم نگیرین

همین……..

بچه ها شوخی شوخی به گنجشک ها سنگ میزنن

ولی گنجشک ها جدی جدی میمیرن

آدما شوخی شوخی به هم زخم زبون میزن

ولی دلها جدی جدی می شڪنند……

14841399011433870650671062.jpg

اشتراک گذاری این مطلب!

دلم برای خودم سوخت وقتی صدایم کرد:شما...!

نوشته شده توسط یااباعبدالله الحسین (ع) روی 1395/10/22  •  1 نظر »

14841397731466636621790273.jpg

دلم برای خودم سوخت وقتی صدایم کرد:شما…!

حکایت موندن یا رفتن نیست.حکایت تنهایی دله منه!

حکایت قصه غریبی دلیه که نرفته غریب شد

از همه چیزش گذشت وهمه ازش گذشتن

خواست بره همه گفتن نرو

گفتن اگه بری غم غربت نابودت میکنه

سادگی کرد ونرفت

نرفت که نکنه ترک بخوره

غافل از اینکه اینجا پرازسنگ برای شکستنه

آری!

حکایت حکایت نامردی دنیاست

اشتراک گذاری این مطلب!

ادامه »

چالش و کمپین

نوشته شده توسط یااباعبدالله الحسین (ع) روی 1395/10/19  •  ارسال نظر »

چالش و کمپین(بخش نخست)
چالش آب یخ، چالش عکس سیاه و سفید و … چالش‌هایی هستند که اسمشان را در فضای مجازی شنیده ایم و یا شاید در آنها مشارکت کرده باشیم. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که این چالش‌ها با چه هدفی در فضای مجازی طرح می شوند و خاستگاهشان چی و کجاست؟
با نگاه به تاریخچه برخی چالش‌های جدی و تاثیرگذار در فضای مجازی، به هوشمندی کاربران مبدع و طرح کننده این چالش‌ها و فرصت شناسی و ظرفیت سنجی‌شان پی می‌بریم. فی الواقع راه اندازندگان این چالش‌ها توانسته اند به درستی از ظرفیت بسیار خوب فضای مجازی برای رسیدن به اهداف فرهنگی، انسانی، اخلاقی و اجتماعی خود که می توانست در دایره محیط زندگیشان محدود باشد، استفاده کنند.
اولین چالشی که راه افتاد و آغازگر ماجرا بود و در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی رواج پیدا کرده و جهانی شد، “چالش سطل یخ” یا Ice Bucket Challenge بود. این چالش با هدف کمک به بیماران مبتلا به بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) شکل گرفت.
ALS یک بیماری خطرناک است که موجب آسیب‌های غیر قابل درمان در مغز و نخاع و در نتیجه فلج شدن و در ادامه مرگ بیمار می شود. کاپیتان تیم بسکتبال دانشگاه بوستون آمریکا، که خودش به این بیماری مبتلا شده بود، اولین کسی بود که با ریختن سطل یخ بر روی سرش این چالش را آغاز و دوستان خودش را برای مشارکت در این کار دعوت کرد و طولی نکشید که این چالش به یک مسأله عام البلوا تبدیل شد.
فرایند مشارکت در این چالش هم به این شکل بود که چالش کننده، چند نفر از دوستان خود را برای مشارکت در چالش دعوت میکرد و آنها بیست و چهار ساعت فرصت داشتند که یا صد دلار به بنیاد ALS کمک کنند و یا یک سطل یخ روی سر خود خالی کنند.
همانطور که می بنیم این چالش با یک هدف کاملا انسانی و بشردوستانه شکل گرفت. چالشی که متاسفانه مثل چالشهای مشابه درک صحیحی از آن بین کاربران ایرانی اتفاق نیافتاد و تبدیل به یک بازی و سرگرمی خنده آور شد. البته کاربران ایرانی ید طولایی در زمینه دارند که در نوشته های آتی به فراخور بحث اشاره خواهد شد.
قصه این است که امروز شاهدیم که چالش‌ها و کمپین‌های مختلفی با موضوعات متنوع و با اهداف گونه‌گون در فضای مجازی شکل می‌گیرد که گاهی باعث جریان سازی مثبت می شود مثل “بین خطوط رانندگی کنیم"و یا به اصلاح یک رفتار اجتماعی غلط کمک می کند مثل “آشغال نریزیم"؛ اما کم هم نیستند چالش هایی که بدون یک هدف متعالی و سازنده و تنها برای سرگرمی در فضای مجازی گسترش می یابند.
اما این که چالش چیست؟ جایگاهش در فرهنگ و ادبیات فارسی زبان کجاست؟ از کجا وارد ادبیات فضای مجازی شد و تفاوتش با کمپین چیست و ویژگیهای یک کمپین موفق، هم‌چنین چالش دینی و حوزوی مواردی است که در یک بحث ادامه دار به شرط حیات در شماره های بعدی این نوشته مطرح خواهم کرد.

#اصطلاحات_فضای_مجازی
#الفبای_فضای_مجازی
#مهارتهای_فضای_مجازی
#چالش
#کمپین

منبع : نوشته شده توسط استاد جلیلی صفت

اشتراک گذاری این مطلب!